Travnet
ANNONS
San Moteur

Foto: Malin Albinsson/TR Bild

Dags för MultiJackpot – San Moteur gör årsdebut

Skribent

Publicerad kl 12.17, 13 april 2025

av Redaktionen Travnet

ANNONS
Breeders Course

Nu på söndag den 20 april är det dags för MultiJackpot på V75. Romme kör tävlingarna och ATG har som vanligt fonderat pengar till påskdagens tävlingar. Just nu finns drygt 18 extra miljoner fonderade och det kan bli ännu mer i potten fram tills söndag.

Söndagens V75-omgång från Rommetravet håller mycket hög sportslig klass. Utöver det sportsliga känns det spelmässiga även extra hett då ATG har utlovat en MultiJackpot dit man fonderat pengar under en tid. I fonden ligger drygt 18 miljoner som ska krydda söndagens V75-spelet och den siffran kan stiga under veckans omgångar.

Det är dags för den tredje deltävlingen till Paralympiatravet och i den högsta klassen får vi se tio hästar göra upp om segern samt en direktplats till finalen. Björn Goops topphäst San Moteur gör första starten efter galoppen i Prix d'Amerique och det är en mycket spännande årsdebut som stjärnhästen gör. Han stöter dock på tufft motstånd i form av Paul Hagoorts Y.Not Diamant och Mattias Djuses Staro Mack Crowe som imponerade rejält vid segern i årsdebuten senast.

Loppet körs över 2140 meter med autostart och förstapriset är 150.000 kronor. Startspåren blir klara senare ikväll.

Nedan ses anmälningslistan till deltävling tre i Paralympiatravet.

TravV75Multijackpot
ANNONS
Nästa artikel