Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Comebacken närmar sig för Beanie MM

En verklig stjärna är på väg tillbaka mot start. Tiofaldige miljonären Beanie M.M. gick ett jobb på Solvalla under fredagen och närmar sig nu comeback.

Morten Waages hederstravare Beanie M.M. har nu blivit tio år och har inte setts till sedan i augusti i fjol. Skadeproblem har hindrat honom därefter men nu är den nästan tiodubble miljonären nära en comeback.

Under fredagen var hästen inne på Solvalla och testades i ett snabbjobb. Tränare Waage satt själv i sulkyn.

– Han gick 18,5 över 2000 meter och kändes mycket fin. Han är på gång, säger han till tgn.no.

En vår med norska starter är högaktuellt för Beanie M.M. Han har deltagit i Klosterskogens Elitlopp de två senaste åren och slutat tvåa, respektive etta. Det loppet körs i år den 30 mars och Beanie M.M. är aktuell.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;