Comebacken inställd för skadad Mister JP
Det blir ingen comeback för kulltoppen Mister J.P. Den fyraårige segermaskinen har drabbats av en skada.
Den nu fyraårige unghäststjärnan Mister J.P. inledde sin karriär på bästa tänkbara sätt och avslutade tvåårings-säsongen som obesegrad med en vinst i Uppfödnings-löpning.
[caption id="attachment_58329" align="alignright" width="175" caption="Känns som om säsongen är över, säger Goop. Foto: ALN"][/caption]
Taurus Dream-sonen gjorde sen årsdebut på treåringssäsongen men förblev obesegrad fram till finalen i Kriteriet där han fick ge sig mot Readly Express.
Det är dock den senaste starten för Mister J.P. och någon återkomst ser det inte ut att bli inför stundande uttagningar till Derbyt.
– Mister J.P. har åkt ner till Frankrike igen där han ska fortsätta kollas upp, men det känns som säsongen är över för honom. Det är en skada i ett framben och det kan bero på överbelastning sedan en tidigare skada, men det var inte i samma ben som då, säger tränaren Björn Goop till travronden.se.
Mister J.P. har under året fungerat inom aveln nere i Frankrike. Hästen har hittills i sin karriär 9 segrar på 10 starter och 3,2 miljoner kronor intjänat.