
Foto: ALN
Comebacken dröjer för Urlo dei Venti
Förhoppningar fanns att Urlo dei Venti skulle vara en av hästarna på startlinjen i Elitloppet, men så blir det inte. Timo Nurmos-debuten för italienaren får vänta sedan han på nytt slagit upp en skada.
Den italienske stjärntravaren Urlo dei Venti kom till Timo Nurmos regi i slutet av förra året. Hästen med över åtta miljoner kronor på kontot har figurerat i snacket som en tänkbar Elitlopps-häst i år. Men så kommer det inte att bli. Urlo dei Venti, som inte startat på ett år, skulle ha gjort ett kvallopp i förra veckan men blev struken. Sjuåringen har slagit upp sin skada.
Oklart hur lång tid det tar
- Han fick lite känning av skadan som han ådrog sig efter Lotterian förra året. Hästen är lite vild och slog sig på skadan i hagen. Vi vågade självklart inte kvala. Nu måste skadan läka och det är oklart hur lång tid det tar. Jag kan i dagsläget inte säga hur länge han måste vila. Hästen är i alla fall anmäld till en hingstpremiering några dagar efter Elitloppshelgen, skriver Timo Nurmos i krönikan på Travronden.Missa inte
med unika tips
Urlo dei VentiTimo Nurmos
Senaste nytt
Toppstoet struken – efter turbulens på flyget
Igår kl 11:21Kolgjini: "Så hårt tänker jag inte fira midsommar"
Igår kl 07:11Redén om sin nya stjärna – "går framåt hela tiden"
Igår kl 07:00Magasinet: "Vi sitter på ett givet drag"
kl 22.50, 17 juni 2025Stark vecka för Djuse – närmar sig Jepson
kl 10.57, 17 juni 2025Nästa artikel