Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Cokstile får stå över Lotteria

Cokstile får lämna återbud till söndagens storlopp. Foto: Leif Norberg, ALN

Cokstile får lämna återbud till söndagens storlopp. Foto: Leif Norberg, ALN

ANNONS: Köp biljetter till

Elitloppet 26 logotyp med vit text på rosa bakgrund

Söndagens stora italienska slag Gran Premio della Lotteria får klara sig utan Cokstile. Hästen tvingas dra sig ur loppet efter en lättare skada.

Cokstile, årets Elitlopps-tvåa och sedan en tid tillbaka i Italien och regi Gennaro Casillo, kommer inte att kunna vara med i Gran Premio della Lotteria. Han skulle ha varit en av de stora utmanarna till favoriten Face Time Bourbon, men har plockats bort ur loppet på grund av en lindrigare skada i ett ben. Hästen ersätts i Lotteria av Zoom Op.

  • I och med att det är försök och final så vill vi inte riskera något med hästen. Han gör inga mer starter i år, men möjligheten finns för starter under vintermeetinget på Vincennes. Det beror på hur mycket arbete han får som avelshingst, säger ägaren Renato Santese till Corriere dello Sport.

Läs även: Så körs Lotteria

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;