ANNONS
ANNONS

Jean-Michel Bazire tror att Clenagame är tillbaka på banan till våren. Foto: Gerard Forni, Scoop Dyga
Cleangame närmar sig comeback

Publicerad kl 11.26, 16 februari 2021
av Daniel Olsson
Frankrikes bästa valack och i alla fall en potentiell häst för Elitloppet. Jean-Michel Bazire lämnar positiva rapporter kring Cleangame och hoppas hästen är tillbaka i tävlingsselen inom de närmaste månaderna.
Den nu nioårige Cleangame (e. Ouragan de Celland) brukar ofta nämnas som världens bäste valack och fransmannen har ett imponerande facit med 36 segrar på 56 starter. Hästen stod med tre raka i övertygande stil i höstas men skadade sig efter segern i Prix d’Éte i början av september.
Hoppas vara tillbaka i april
Efter det har Cleangame inte setts på tävlingsbanan, på grund av en senskada, men tränaren Jean-Michel Bazire berättar för Paris-Turf att han hoppas att se sin stjärna på tävlingsbanan igen om ett par månader. Bazire hade, före skadan, öppnat dörren för att tävla i några av de största internationella loppen med hästen under 2021.- Vi har ingen brådska med honom, men han borde vara tillbaka på banan i april, säger Jean-Michel Bazire till Paris-Turf.
Cleangame
Senaste nytt
Talangen flyttad - Wäjersten tar över träningen
Idag kl 09:16Castor the Star får möta franskt toppsto
Igår kl 21:54Spåren för A Fair Day, Barack Face och Önas Prince
Igår kl 12:21Inför GS75: "Ledningen är plan A"
Igår kl 07:25Valacken krossade rubbet – tog sjunde raka segern
kl 19.00, 05 april 2025ANNONS
ANNONS
ANNONS
ANNONS
Nästa artikel