Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Charles Degiorgio flyttar till Jägersro

Jägersro får ett nytt proffs till sin tränarkår. Det är Mantorps Charles Degiorgio som återvänder till Skåne.

Den på Malta födde Charles Degiorgio inledde sin svenska travkarriär på Jägersro där han verkade som både lärling och amatörtränare. Under 2008 startade han upp som proffstränare på Mantorp och framgångarna lät inte vänta på sig. Bland annat blev han tränarchampion på den östgötska banan 2009.

I år har det dock gått trögare för 40-årigen; på stallets 40 starter har det i år bara blivit 2 segrar och 217 400 kronor i inkörda pengar. Nu provar han lyckan söderöver i landet igen.

– Jag känner att jag måste göra något för att bryta den negativa trenden. Jag får inte längre in några hästar och nu har jag tolv hästar på listan varav jag själv är ägare av hälften. Flera av de andra är dessutom till salu, säger Charles Degiorgio till Mantorps hemsida.

Ny adress för Degiorgio blir Vrångabäck utanför Ystad. Där huserar sedan tidigare Conrad Lugauer.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;