Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Championat-kollen: Jepson bäst i Vaggeryd

Carl Johan Jepson har haft ett strålande år i sulkyn och på söndagen kunde han tillskriva sig ännu en titel – den som kuskchampion på Vaggerydstravet.

Det har varit ett succéår för Carl Johan Jepson, som kusk har han kört in över 16 miljoner kronor i år och ligger med 147 segrar för närvarande på tredje plats i den allsvenska kuskligan. Under söndagen säkrade han också en ny titel i form av kuskchampion i Vaggeryd.

Det till trots att han inte fick någon fullträff på sina fem uppsittningar under dagen, kunde han med sex totalt under året ändå säkra championatet före Fredrik Persson och Mikael J Andersson som valde att avstå tävlingsdagen.

För Carl Johan Jepson var det här det första championatet i Vaggeryd, men den femte i karriären totalt. Tidigare har han bärgat två titlar på Axevalla, samt en vardera på Åmål och Årjäng. (Foto: ALN).

Sveriges banchampions 2018:

Arvika: Niclas Benzon Dannero: Ulf Ohlsson Hoting: Ove A Lindqvist Karlshamn: Fredrik Persson Lindesberg: Jorma Kontio Lycksele: John Östman Oviken: Rikard N Skoglund Tingsryd: Kevin Oscarsson Vaggeryd: Carl Johan Jepson

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;