Tuomas Korvenoja har lämnat besked. Brad de Veluwe är klar för Elitloppet. Kretsen krig den finländske superstjärnan har nu definitivt tackat ja.

Brad de Veluwe har redan sedan i vintras räknats som en av förhandsfavoriterna i Elitloppet. Nu är det också definitivt att femåringen kommer till Solvalla.

Brad de Veluwe har slutat tvåa två gånger på raken bakom italienske Nesta Effe. Senast i Finlandia-Ajo. Men finländaren spurtade starkt och fick en inbjudan till Elitloppet.

Tränaren Tuomas Korvenoja bad dock att få lite betänketid. Nu har han tänkt klart: det blir ja till Elitloppet den 26 maj.

– Jag körde ett lätt jobb med honom idag (torsdag), han kändes fräsch och fin och därefter bestämde jag mig för att starta i elitloppet, säger Korvenoja till kanal75 och fortsätter angående insatsen i Finlandia-Ajo:

– Han var inte så bra som jag hade hoppats och jag vill påstå att han ännu har en bit kvar, men så har vi också några veckor att slipa på formen.

Innan Elitloppet lär nu sannolikt en start på hemmaplan på vänta. Brad de Veluwe siktar mot ett lopp över lång distans på Vermo den 15 maj för att finslipa formen.

Inbjudna till Elitloppet är:

Brad de Veluwe Mack Grace Sm Maharajah Nesta Effe Sebastian K. Shaq Is Back Timoko

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;