Travnet
Travnet+

Bosse Eklöf ny lärare på Wången

ANNONS
Breeders Course

Bo Eklöf trappar ned på löpkörningen och sadlar om. Han blir ny lärare på Wången.

Bo Eklöf tillhört landets mest etablerade tränare och kuskar och ståtar med drygt 2000 segrar under sin kuskkarriär. Inträdet i tusenklubben skedde år 2000.

58-åringen har varit proffstränare på Bergsåker sedan 1987 men har de senaste åren verkat enbart som catchdriver. I år har det blivit 25 segrar på 309 starter.

Men nu väntar en ny karriär för Eklöf. Han är värvad som lärare på Wången.

– Vi är mycket nöjda och stolta över vår rekrytering. Med Bo Eklöfs erfarenheter och kompetens så stärker vi vår utbildningsgrupp på ett väldigt bra sätt. Vi vet dessutom att han varit mycket uppskattad när han anlitats för att utbilda ungdomar, säger sportchefen Jan Halberg på Wångens hemsida.

Eklöf kommer även fortsättningsvis behålla sin proffstränarlicens och fortsätter som catchdriver, men i mindre omfattning än tidigare.

– Travsporten har givit mig så mycket och nu vill jag ge något tillbaka. Jag har haft förmånen att få utbilda barn och ungdomar tidigare och det finns inget bättre än att se dem utvecklas. Wången har resurser som ingen annan kan matcha när det gäller att genomföra utbildningar inom trav- och islandshästsport och det känns bra att bli en del av den här verksamheten, säger Bo Eklöf.

Travnet+
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Nästa artikel