Bo Eklöf bärgade titeln på Hoting
Efter en riktigt tät slutstrid vid säsongsavslutningen kunde Bo Eklöf koras till årets champion på Hotingtravet.
Ytterligare en av landets små sommarbanor har avslutat sitt korta men intensiva tävlande. På fredagskvällens rundade Hoting av säsongen. Bosse Eklöf kunde efter en rafflande avslutning titulera sig banans kuskchampion.
Eklöf hade ledningen i championatet inför fredagens tävlingar men efter att Jan-Olov Persson vunnit hela tre lopp under kvällen och Rikard N Skoglund tagit ytterligare en pinne i kvällens femte lopp så låg Eklöf efter.
Men det hela räddades i årets näst sista lopp: segern med Outrunner betydde den tredje för säsongen och därmed kunde Bo Eklöf greja championatet i kraft av fler andraplatser. Det här är hans tredje championatsseger på Hoting, tidigare har han vunnit 2007 och 2008.