
Blé du Gers ansluter till gänget i Paralympiatravet. Foto: Maxim Thore, Bildbyrån
Blé du Gers klar för Paralympiatravet
Förra året gjorde han skandinavisk succé med seger bland annat i Oslo Grand Prix. Nu är Blé du Gers redo för ett nytt elitmöte. Fransmannen får plats i Paralympiatravet.
Nio av tio namn är klara för Paralympiatravet som körs nästa lördag. Det sedan Åbytravet på fredagen kunnat presentera Blé du Gers som det senaste tillskottet i storloppet.
Segrade i Oslo Grand Prix förra året
Tioårige Blé du Gers (e. Quinoa du Gers) tävlade under förra sommaren för Frode Hamre och vann då bland annat Oslo Grand Prix och och Ulf Thoresen Grand International. Efter en vinter i Frankrike är hästen sedan en tid tillbaka i den norska regin – och går alltså direkt ut i hetluften.En plats återstår att fylla före Paralympiatravets startfält är fulltaligt. Den platsen kommer erbjudas åt lördagens vinnare i den sista deltävlingen, som körs på Örebrotravet.
Klara för Paralympiatravet:
Aetos Kronos Blé du Gers Délia du Pommereux Ecurie D. Elian Web Gelati Cut Racing Mange Very Kronos Who’s WhoMissa inte
med unika tips
Ble du GersParalympiatravet
Senaste nytt
Toppstoet struken – efter turbulens på flyget
Igår kl 11:21Kolgjini: "Så hårt tänker jag inte fira midsommar"
Igår kl 07:11Redén om sin nya stjärna – "går framåt hela tiden"
Igår kl 07:00Magasinet: "Vi sitter på ett givet drag"
kl 22.50, 17 juni 2025Stark vecka för Djuse – närmar sig Jepson
kl 10.57, 17 juni 2025Nästa artikel