Blågul dominans när Montdore vann i Reims
Det blev ordentlig svensk dominans när Grand Prix de Reims kördes på torsdagen. Montdore vann direkt i sin Frankrike-debut.
Med ett förstapris på 12 600 euro avgjordes Grand Prix de Reims på banan i just Reims, nordöstra Frankrike, på torsdagskvällen.
[caption id="attachment_47748" align="alignright" width="175" caption="Montdore. Foto: ALN"][/caption]
Loppet skulle sluta i en total blågul dominans. De tre topplacerade hästarna kom alla från svenska stall. Allra bäst gick det för Robert Berghs femårige Montdore som slog till med seger direkt i sin första start på fransk mark.
Dominik Locqueneux körde Montdore som drog fram till ledningen efter drygt en kilometer avverkad och därefter kunde kontrollera fältet till säker seger på 1.15,6 över 2600 meter.
[caption id="attachment_47749" align="alignright" width="175" caption="Ninepoints Lucy. Foto: ALN"][/caption]
En häftig spurt i spåren levererade Ninepoints Lucy som Gabriele Gelormini körde åt Jörgen Westholm. Stoet knep andrapriset och hon har nu två sådana samt en seger på sina tre Frankrike-starter.
Peter G Norman-tränade Fortuna Sund (Franck Ouvrie) fullbordade svensk-trion och slutade trea från rygg på ledaren.
Den blågula dominansen i loppet förstärktes ytterligare genom Super Ariel som slutade femma – och Radieux som inkom som sexa.