Björn Goop mästare i Arvika

Björn Goop - årets champ i Arvika. Foto: Martin Langels, ALN

Björn Goop har tagit sitt första banchampionat för 2020. Titeln säkrades när Arvikatravet avslutade sin korta tävlingssäsong på tisdagen – trots att mästaren inte var på plats.

Totalt fyra tävlingsdagar hölls på Arvikatravet den här säsongen. Björn Goop noterades för en trippel vid banans tävlingar den 3 juli – det räckte också till kuskchampionatet på den värmländska ovalen. Det här var Björn Goops första titel i Arvika sedan 2013 och den femte totalt på banan. Hittills under karriären har Färjestads-tränaren tagit 68 banchampionat.

Sedan tidigare har också Lyckseletravet avslutat sin säsong. Där var det Ove A Lindqvist som lyckades försvara sin titel med totalt fem viktorior. Nästa bana att kora en champion är Oviken som avslutar sin säsong på tisdag.

Landets banchampions 2020:

Arvika: Björn Goop Lycksele: Ove A Lindqvist

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;