
Björn Goop fick en ny vinnare på Vincennes. Foto: Martin Langels, ALN
Björn Goop i segertagen på Vincennes
Björn Goop vinner i parti och minut på Vincennes. På måndagen slog han till igen då han lostade Always Ek till andra segern inom loppet av en vecka.
Björn Goop gästade även Vincennes måndagstävlingar och skulle lämna kolstybben med ytterligare en fullträff. Segervapnet var italienaren Always Ek, tränad av Alessandro Gocciadoro. För hästen var det här andra segern på Vincennes under mindre än en vecka – den första kom förra tisdagen.
Ohotad i ledningen
Björn Goop körde den tungt favoritspelade Always Ek (e. Filipp Roc) till ledningen i ett fyraåringslopp, överlämnade en bit men återtog strax kommandot igen. Den här gången för att stanna till mål. Always Ek kunde vinna helt ohotad på 1.14,7/2700 meter. Förstapriset var värt 19 800 euro.UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Senaste nytt
Magasinet: "Lika givet som kaffe till kakan!"
Idag kl 10:25Löftet vann igen – siktas mot Italienskt storlopp?
Idag kl 07:59Kolgjinis säljer kapabla starthästar
Igår kl 21:40Proffstränaren doms till böter – irriterad på förbundet
Igår kl 08:17Hambletonian riskerar att flyttas från USA
Igår kl 07:42Nästa artikel