Bevakningen presenteras av
Björn Goop fyra i Jerringpriset

Björn Goop nådde fjärde plats i Jerringprisets omröstning. Foto: Jean-Philippe Martini, Scoop Dyga/Bildbyrån
Mot stavhoppsgeniet Armand Duplantis fanns inget att göra – men Björn Goop fick en hedervärd fjärdeplats när Jerringpriset delades ut under Idrottsgalan.
Björn Goop fanns, efter sin triumf med Face Time Bourbon i Prix d’Amérique, med bland de åtta som var nominerade till Jerringpriset. Björn var med bland de sex främsta efter att första ”gallringen” genomförts – men fick till slut nöja sig med att ha fått fjärde mest röster. Det när det svenska folkets pris delades ut i samband med Idrottsgalan under måndagen.
Det värmer enormt
- Fyra i Jerringpriset är jättestort. Det värmer enormt mitt hjärta, alla röster som jag fått. Stort tack till alla som röstat på oss nominerade, skriver Björn Goop på Twitter.Odiskutabel vinnare i Jerringpriset blev stavhopparen Armand Duplantis som i finalen slutligen gjorde upp med längdskidåkaren Linn Svahn. Duplantis fick 211 757 röster av det totala antalet om 366 634 röster.
4e plats i Jerringpriset är JÄTTE STORT🙌😃🙌 Det värmer enormt mitt hjärta alla röster jag fått. Stort tack till alla som röstat på oss nominerade i #jerringpriset 🙏❤️
— Björn Goop (@goopbjorn) January 18, 2021
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.











