Bevakningen presenteras av
BBS Sugarlight är redo - vill till Olympiatravet
B.B.S. Sugarlight är högintressant inför stundande storloppssäsong. Nu är hästen klar för årsdebut. Den sker nästa lördag under Unionstravet.
Elva segrar på sexton starter, segerstaplare på V75 och starka prestationer i såväl Jubileumspokalen som Oslo Grand Prix. Norsktränade B.B.S. Sugarlight var verkligen något av en fyrbent komet under fjolåret.
[caption id="attachment_39609" align="alignright" width="175" caption="BBS Sugarlight aviserar årsdebut. Foto: ALN"]
[/caption]
Nu är den sexåriga valacken redo för spännande årsdebut. Efter ett snabbjobb till full belåtenhet inne på Bjerke under onsdagen lämnades klartecken.
– Planen var att köra 1.16/2000 meter och det gjorde han utan problem. Han travade 1.15 sista kilometern och 1.13 de sista 500 meterna. Jag vill mena att det var ett markant framsteg jämfört med det tidigare snabbjobbet, säger tränaren Fredrik Solberg till rikstoto.no.
B.B.S. Sugarlight som inte startat sedan slutet av oktober kommer gå ut i hetluften direkt. Årsdebuten är satt till Steinlagers Äreslopp vilket utgör Gulddivisionen i nästa lördags gemensamma Unionstrav på Momarken. Därefter stundar Klosterskogen Grand Prix under påskhelgen innan man siktar på en start i Olympiatravet.
Redan nu är landsmannen Support Justice klar för just Olympiatravet och det tycks inte omöjligt att B.B.S. Sugarlight även han kan tilldelas ett wild card till superloppet på Åby.
– Han behöver nödvändigtvis inte vinna, men från min sida hoppas jag på en god prestation. B.B.S. Sugarlight är en väldigt spännande häst, säger Åbys sportchef Jon Walter Pedersen till riktoto.no.
Tre deltävlingar till Olympiatravet avgörs med start den 28 mars. Vinnarna av dessa lopp är ”skyldiga” att starta i Olympiatravet. Utöver det ges startmöjlighet till vinnarna av Prins Carl Philips Jubileumspokal på Färjestad under påsk samt ”Sista Chansen” på Mantorp 18 april. Övriga platser tillsätts genom wild card. Fjolårssegraren Solvato är direktkvalificerad.
– Jag är förväntansfull, man känner att hästen är i form, men glöm inte att det är i maj han ska vara i toppform, avslutar Fredrik Solberg.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











