Bevakningen presenteras av
Bazire rycker skorna – hotet mot svenskarna
På söndag avgörs Critérium Continental, fyraåringarnas stora kraftmätning på Vincennes – och vinnaren säkrar en direktplats i Prix d’Amérique. Nu kommer en av helgens mest intressanta utrustningsnyheter: Liza Josselyn tävlar barfota.
– vi räknar med det, säger Jean-Michel Bazire i Paris Turf.
Det är ett högklassigt och öppet Critérium Continental som väntar.
Fokus hamnar i det franska lägret bland annat på Liza Josselyn som går barfota runt om – endast andra gången i karriären.
I Prix Marcel Laurent gjorde hon sensation när hon från samma spår sju kördes till spets, släppte till favoriten Koctel du Gain, fick luckan och lätt lekte hem loppet på 1.10.0/2100 meter och därmed slog Koctel du Dain och de andra ett år äldre femåringarna.
Jean-Michel Bazire menar att stoet inte ska dömas för hårt efter senaste starten i Prix Ariste Hémard, där hon blev tvåa:
– Hon hade inte gjort tillräckligt med jobb inför det loppet, förklarar han.
Skulle Liza Josselyn vinna på söndag blir hon den första stoet att ta hem Critérium Continental sedan Doria Desbois 2017 – och dessutom bryta hingstarnas dominans i loppet.
Motstånd saknas dock inte. Alessandro Gocciadoro skickar ut två starka kort i Free Time Jepson och First of Mind – och enligt Paris Turf har båda tränat exceptionellt bra inför uppgiften.
Formbeskedet från Italien beskrivs som att hästarna gått ”som atombomber” i jobben, vilket gör duon högintressant i ett redan knivskarpt startfält.
Från Sverige kommer bland annat La Yuca ner för loppet och får Paul-Philippe Ploquin i sulkyn. I Criterium Continental startar även Joakim Elfvings Phantom Express, som den här gången körs av Björn Goop.
Joakim Elfving andas optimism i Paris Turf:
– Varje dag tänker jag mycket på det här Grupp 1-loppet. Tillsammans med Derbyt är det ett av de viktigaste loppen i hans karriär. På sistone har han varit perfekt i alla avseenden, trots att han inte har tävlat på tre månader. Han har jobbat riktigt bra. Jag tror att han kan vinna, anförtror han.
Även Bullet the Bluesky startar för Daniel Wäjersten.
Criterium Continental körs klockan 15.15 på söndag över 2100 meter med autostart.
Lombok Jiel – Pierre-Yves Verva
First of Mind – Alessandro Gocciadoro
Far Wise As – Robin Bakker
Falco Killer Gar – Clément Duvaldestin
La Yuca – Paul-Philippe Ploquin
Bullet the BlueSky – Daniel Wäjersten
Liza Josselyn – Jean-Michel Bazire
Frank Gio – Matthieu Abrivard
Lovino Bello – Eric Raffin
London – Mathieu Mottier
Love Letter – Julien Dubois
Free Time Jepson – Gabriele Gelormini
Learn To Fly – Franck Nivard
Onana Boko – Nicolas Bazire
Phantom Express – Björn Goop
Lara du Goutier – Damien Bonne
Louve de Rêve d’Or – Benjamin Rochard
-
Skriven av
Redaktionen på Travnet består av ett engagerat team av skribenter, reportrar och travintresserade med lång erfarenhet av både sportjournalistik och spelrelaterad bevakning. Vi bevakar travsporten i Sverige och internationellt med ett nyhetsdrivet fokus, där vi rapporterar om allt från stora tävlingsdagar och klassiska lopp till vardagen i stallmiljöerna.
Vårt mål är att ge läsarna en snabb, relevant och trovärdig bevakning av travets alla delar – hästar, kuskar, tränare, banor och nyheter från sporten i stort. Vi arbetar löpande med analyser, intervjuer och reportage som ger både djup och sammanhang, samtidigt som vi håller ett högt tempo i nyhetsflödet.
Travnet-redaktionen drivs av nyfikenhet, noggrannhet och ett genuint intresse för travsporten, där vi alltid strävar efter att vara nära händelsernas centrum och leverera innehåll som både informerar och engagerar.
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
CASINO

















