Det går fortsatt framåt för Jean-Michel Bazire även om mycket återstår. Läkarna tycks nu funnit orsaken till hans stroke.

Den 15 juli drabbades Frankrikes toppdriver Jean-Michel Bazire av en stroke under tävlingarna på Enghien. Vägen tillbaka är fortfarande lång men han gör också hela tiden framsteg. Läkarteamet kan nu komma med lugnande besked.

– Allt utvecklas i rätt riktning och hematomen har nu minskat. Det har visat sig att jag har en liten missbildning på ett blodkärl i hjärnan och det verkar vara orsaken till min stroke. Ytterligare undersökningar ska göras för att bekräfta det men det är ingen brådska för tillfället, detta är för mig en stor lättnad, säger Bazire till Paris-Turf.

Jean-Michel vistas fortsatt på ett rehabiliteringscenter i Menucort, utanför Paris, men kan emellanåt lämna det för ”permission”.

– Jag behöver komma ut på landet ibland. Nu fortsätter jag med mina talövningar och övrig rehabilitering; just nu har jag inte satt något mål för när jag ska kunna vara tillbaka i travet.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;