Bara hästägarna som agerar
MALMÖ: Dryga 30 stycken fölston säljs på morgondagens internetauktion i regi ASVT. Jag vet inte om det varit så många förut tidigare. Om säljande uppfödare vill byta ut sina ston mot nyare stammar har jag ingen koll på. Det kan också vara så att de tröttnat på att sälja sina uppfödningar utan någon större kostnadstäckning. Det blir intressant att följa vad priserna hamnar på.
On Track Piraten, en ny Commander Crowe? De är båda fallna efter en fransk pappa. De har både Mack Lobell på mödernet. De är stora, snabba och starka. Kan det bli On Track Piraten som tar över rollen efter Commander Crowe som snart gjort sitt på tävlingsbanan? I alla fall är det en fröjd att se On Track Piraten. Det är en fröjd att höra Johnny Takter efter han kört Kool du Caux-sonen. Det är också härligt att höra tränaren Hans Strömberg när han beskriver sin stjärna.
Apropå Commander Crowe. Villet fint lopp han gjorde i lördagskväll på Yonkers Raceway. Han slutade som bekant på andraplats i ett stenhårt gäng. Minst sagt starkt gjort av en 11-åring. Örjan Kihlström körde Commander Crowe och det spelar ingen roll var i världen denna Örjan kör. Om det är på Vincennes i Paris, Yonkers i New York eller ett lunchlopp på Solvalla så levererar denne man nästan alltid. Är Örjan den mest komplette körsvennen i världen? Jag vill nog påstå det.
Stefan Melanders Nuncio vann lätt det högdoterade Yonkers Trot i helgen. Nu har Nuncio vunnit både Kentucky Futurity samt Yonkers Trot på slutet. Bägge dessa lopp ingår i ”Triple Crown” Det tredje loppet i denna serie är som bekant Hambletonian Stakes. I det loppet slutade Nuncio tvåa bakom stallkamraten Trixton. Hade inte Nuncio fått en vansinnestryckare av en konkurrent i Hambletonian hade säkerligen Nuncio vunnit även det loppet.
Jag tror knappast att Stefan Melander tar hem sin stjärna till Sverige efter den här säsongen för att tävla på ”stressåttan” eller på Solvallas lunchfredagar. Tror att Nuncio har lite mer pengar att hämta i USA än här i Sverige.
STs Johan Lindberg säger att kostnaderna för TV-sändningen är lika när det gäller V86Xpress jämfört med innan Xpress-travet sjösattes. Konstigt, jag minns att det inte var någon TV-sändning innan ATG/ST började med V86Xpress. Borde då inte kostnaden vara högre nu än utan TV-sändning?
Är det bara lokala hästägarföreningar som tycker att kostnadsmassan för att administrera svenskt trav är för hög? Vad jag förstår sitter basorganisationerna Travtränarnas Riksförbund, ASVT, Sleipner och BTR stilla i båten för dagen. Är det bara TR och ASVTs kunder (hästägarna) som inte är nöjda med tillvaron idag? Kanske förståeligt, eftersom det är just hästägarna som betalar kalaset.
Blir det mer kallblodslopp i framtiden i Sverige? Troligtvis så blir det så. Tittar vi idag på betäckningssiffrorna för 2014 så skvallrar de om mer kallblodslopp framöver. Betäckningssiffrorna gällande varmblod denna säsong ligger för dagen på 3852 st. Kallblodsbetäckningarna når 647 st. Dvs så når kallbloden 14% av de totala betäckningarna för 2014. Antal lopp idags som skrivs ut från ST gällande kallblod ligger på ca 10%. Spännande utveckling för kallbloden. Och mindre spännande för varmbloden.
Sveriges mest otacksamma arbete? Jo, att vara krögare på en svensk travbana som arrangerar V86Xpress.
Det pratas om att en av Sveriges största hästägare är på väg att lägga ner sin verksamhet här hemma. USA lockar. Tråkigt, men förståeligt.
Ha det gott!
Björn