Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Axl Rose igen - löpningsrekord i Turin

Axl Rose - Europa bästa treåring? Foto: ALN

Axl Rose - Europa bästa treåring? Foto: ALN

Alessandro Gocciadoros monstertreåring Axl Rose var i segertagen igen. Segern i Gran Premio Carlo Marangoni togs på nytt löpningsrekord.

Johan Sjöstrand och Magnus Jernemyr-uppfödde Axl Rose stormar fram mot höstens italienska Derby. Vid söndagens tävlingar i Turin kom nästa storseger för Love You-sonen.

Alessandro Gocciadoro körde jättefavoriten Axl Rose, som blev utsvarad i spetskampen och i stället valde att gå ned i rygg ledaren. Mitt på sista bortre sändes det på igen och Axl Rose hade avgjort redan i den sista kurvan.

Vinnaren gick undan med flera längder till seger på 1.12,8a/2100 vilket var en putsning av löpningsrekordet med tre tiondelar. Förstapriset var cirka 55 000 euro.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;