ATG har tappat 1,2 miljard kr på tre år

Publicerad kl 07.41, 19 februari 2014
av Björn Hammarström
STRÄNGNÄS: Kan det vara så att det ibland/ofta är skönt för Hästsportens Hus chefstjänstemän samt ATG och STs styrelser att kunna ”gömma” sina egna brister bakom det ”dåliga” avtalet med staten? Kan det vara så att Hästsportens Hus prioriteringar ofta inte stämmer med vad kunderna vill ha?
Jag har ofta tjatat om ATGs bristande engagemang i sin absolut största försäljningskanal, nämligen ATG-ombuden. Till slut har jag hittat Svenska Spels omsättningssiffror gällande sitt ombudsspel de sista åren. Medan ATGs omsättningssiffror fullkomligt rasat de sista åren, behåller Svenska Spel sina siffror hos ombuden. Kan det vara så att ATGs envetna satsning de sista åren på framför allt ATG-Live och TV4 inte alltid är den bästa taktiken för att utveckla sin spelomsättning?
Så här ser omsättningen gällande ombudsspel ut för Svenska Spel samt ATG 2011-2013. Siffrorna kommer från Lotteriinspektionen. Nedanstående siffror är i miljarder kr.
Svenska Spel ATG
2011 12.21 7.60
2012 12.47 6.88
2013 12.48 6.42
ATG har på tre år nästan tappat 20% av sin ombudsomsättning, alltså nästan 1.200.000.000 kr. Vansinnigt mycket pengar helt enkelt. Svenska Spel visar förvisso inga stora plussiffror men håller ställningarna mycket väl i ombudssegmentet. Är det inte så att det är bl a hos ICA och COOP-kunder (mat behöver vi väl alla?) hästsporten har chans att hitta nya spelare?
Det skulle vara mycket intressant att få höra ATGs VD Hasse Skarplöth, ATGs marknadsdirektör Kent Öhlander samt ATGs ombudschef Susanna Nygård berätta hur de ser på försäljningskanalen ombud. Sedan länge hör varken ombuden själva eller vi andra intresserade ingenting från ATG, tyvärr.
Ha det gott!
Björn