Bevakningen presenteras av
Årets andra sparpaket från ATG
Den minskade spelomsättningen på svenskt trav tvingar nu fram årets andra sparpaket från ATG. Det förra sparpaketet - som kom i slutet januari - var på 40 miljoner. Denna gång är det neddragningar på ytterligare 33 miljoner kronor som väntar under 2013.
ATG och Kanal 75 ska spara 13 miljoner och prispengar/premier ska minskas med 20 miljoner. Nu används pengar löpande från Hästsportens fond för att balansera ekonomin;
- Varje dag går systemet back med cirka 300 000 kronor och det är i längden ohållbart, säger ATGs vd Hasse Skarplöth i ett pressmeddelande.
ATG skriver också i pressmeddelandet att ATG:s omsättning på två år kommer att ha minskat med en miljard kronor. Man för diskussioner om att minska förstapriset i ett stort antal lopp med 5 000 kronor. Ett beslut är också taget på att lägga ner direktsändningarna från V86-tävlingarna i TV4-kanalerna efter den 14 augusti.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











