Bevakningen presenteras av
Ängsborken lämnar återbud

Ängsborken kommer inte till start på Bergsåker. Foto: Micke Gustafsson, ALN
Kallblodsstjärnan Ängsborken var menad som en av de stora attraktionerna på Bergsåker – men tvingas nu att lämna återbud till tävlingarna.
Alf Jonsson-tränade Ängsborken har gjort storstilad comeback i vinter, efter att tidigare haft en lång frånvaro från tävlingsbanan på grund av en skada. Men nu har femåringen drabbats av ett bakslag.
Ängsborken skulle ha startat på Bergsåker under onsdagen, i ett försök till Dubbelcupen tillika V86-5 där han var stor förhandsfavorit – men kommer inte till start. Hästen ströks under onsdagsmorgonen på grund av hälta.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











