ANNONS
ANNONS

Aetos Kronos vid segern i finalen av Breeders Course i fjol. Foto: Tommy Andersson, ALN
Ändringar för Breeders Course

Publicerad kl 10.26, 09 april 2020
av Daniel Olsson
Finalen av Breeders Course var en succé under förra årets Elitlopps-helg. Men i år ställer corona-pandemin till det för treåringarna. Antalet uttagningar minskas till fyra.
Aetos Kronos vann på världsrekord och blev en miljon kronor rikare. Att köra finalen av Breeders Course som Treåringseliten på Solvalla under Elitlopps-söndagen var en succé förra året. Men inför årets upplaga ändras förutsättningarna – till följd av det europeiska tävlingsstopp som pandemin orsakat.
Försöket i Milano utgår
Den första, av sex tänkta, uttagningar skulle ha körts i Milano nu på tisdag, den 14 april. Men det loppet kommer att utgå. Sannolikt gäller också det för den uttagning som är planerad till den 15 maj på Wolvega. Skulle sporten öppnas i Nederländerna i tid, är dock planen i dagsläget att köra det försöket. De fyra planerade uttagningarna på svenska banor ska avverkas enligt schemat.- Vi har noga följt utvecklingen runt om i Europa och tagit del av de pandemibegränsningar som gäller i respektive land. Det innebär tyvärr att vi måste ställa in uttagningsloppet i Milano och med stor sannolikhet även i Wolvega. Vi beklagar det, men i det rådande läget måste vi alla se till människors hälsa i första hand, säger Magnus Rundgren, vd för Breeders Course i ett pressmeddelande.
Så körs Breeders Course:
29 april: uttagning, Solvalla 9 maj: uttagning, Åby 13 maj: uttagning, Solvalla 13 maj: uttagning, Jägersro 31 maj: final, Solvalla
TreåringselitenBreeders Course
Senaste nytt
Castor the Star får möta franskt toppsto
Igår kl 21:54Spåren för A Fair Day, Barack Face och Önas Prince
Igår kl 12:21Inför GS75: "Ledningen är plan A"
Igår kl 07:25Valacken krossade rubbet – tog sjunde raka segern
kl 19.00, 05 april 2025Toppkusken missar V75 – han kör Olly Håleryd
kl 10.29, 05 april 2025ANNONS
ANNONS
ANNONS
ANNONS
Nästa artikel