Yannick Gingras tillbaka under Elitlopps-helgen
Den amerikanske toppkusken Yannick Gingras kommer till Solvalla för att köra under den stundande Elitlopps-helgen.
Solvalla har klart även med en tvåbent stjärna under Elitlopps-helgen. Det är den amerikanske, i Kanada födda, superdrivern Yannick Gingras som gästar Sverige.
[caption id="attachment_55261" align="alignright" width="175" caption="Kör på "Valla". Foto: ALN"][/caption]
Gingras, som för övrigt är ordinarie kusk bakom Pinkman, som kan bli aktuell på en plats i Elitloppet, körde på Solvalla för två år sedan. Då var han bland annat sexa i Elitloppet med Maven.
– Yannick finns tillgänglig inför anmälningar i morgon söndag till de flesta loppen under helgen, dock har han några hästar redan klara, skriver elitloppet.se.
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Senaste nytt
Uppfödaren rasar efter auktionen – "stor skandal"
Idag kl 11:14Wäjerstens V75-vinnare såld – så högt blev priset
Idag kl 09:15Ny miljonseger för Melanders treåring
Idag kl 07:11Tidiga tankar till V75 – "Han är kallblodskungen just nu"
Igår kl 19:32Wäjersten besviken – "fel lopp att sitta fast i"
Igår kl 08:59Nästa artikel