Travnet
Travnet+

Spelkrönika V75 Umåker 28/4!

ANNONS
Breeders Course

Umåker är värd för veckans V75-omgång och som vanligt har banan lockat en hel del fina hästar söderifrån. Tyvärr medför det också att en del lopp är ganska ojämna och med ett par topphästar i flera lopp så ökar risken att utdelningen blir förhållandevis låg. Jag brukar sällan spela bara för sju rätt om det inte är jackpot, men den här veckan känns det motiverat trots att jag tar chansen och garderar omgångens största favoriter.

Analys Umåker V75-1:

Trots att bara fyra av nio startande ses med vinstchans så är det här dagens mest intressanta lopp i mina ögon. Ett femåringslopp där hästar som Formula One, Orechietti och Kadett C.D. alla har förutsättningar att ta steget upp i Europaeliten denna säsong. Även Haraldinho är bra, men snäppet under de övriga.

Här blir det jämnstreckat och en säker, men tråkig, lösning vore att ta tre eller fyra streck och gå vidare. Det lockar däremot inte mig utan jag spikar i stället den som på förhand har de bästa förutsättningarna att vinna. 4 Formula One har fått ett lopp i kroppen efter vinterträningen och vann då utan att förta sig i enkelt sällskap. Stig H brukar ha bra förberett och jag är inte direkt orolig att han ska vara ringrostig här med bara ett lopp i sig. Formula One har det bästa läget av segerkandidaterna och bör sitta i ledningen utan att det kostar särskilt mycket och i spets är han fortfarande obesegrad efter elva försök!

Spets med toppkusk är två bra kriterier när man väljer spik och jag är inte så säker på att någon av de andra är så sugna att sätta upp farten utvändigt. Jag tror att Formula One får bestämma tempot något halvvarv mitt i loppet och det bör räcka för att han ska slinka undan till slut. Speltekniskt känns det rätt att spika här och då går jag på Erik/Formula One i spets mot Örjan/Orechietti i trolig dödens.

7 Orechietti har hunnit med två starter i år och sett helt lysande ut. Senast avgjorde han med en vass slutspeed i gulddivisionen trots att han hade galopperat innan start och lagt en del kraft där. Orechietti är en häst som med rätta siktas mot Elitloppet och visst kan han besegra Formula One här, men jag är inte helt säker på att Örjan vill hålla ett högt tempo utvändigt ledaren över full distans och då blir det svårare att fälla Formula One. Nog talar det mesta för att Orechietti är bäst över kort distans också och jag spelar helt enkelt på att han inte vinner detta lopp från dödens. Och skulle han göra det så är det bara att bocka och buga och erkänna att jag hade fel.

6 Kadett C.D. är ju också väldigt bra, men hans årsdebut lämnade i alla fall inget färskt formbesked. Det blev galopp till slut efter ett lopp utvändigt om Sanity och även fast det var svåra förhållanden så kan man ju inte säga att det var en bra årsdebut. Bergh verkar dock inte orolig och vill säkert visa upp sin häst i ett bra skick här, men mycket talar för att det här blir en speeduppgörelse och då är Kadett C.D. sårbar. Möjligen blir det han som får gå utvändigt om Formula One, men sätter han då upp farten för tidigt lär han bara bädda för Orechietti som då får loppet bakom tätduon. För att ”Kadetten” ska vinna krävs det troligen att det blir en tuff duell mellan Formula One och Orechietti men det tror jag som sagt inte så mycket på. Troligen blir det barfotabalans i alla fall och de är såklart en fördel jämfört med i årsdebuten.

1 Haraldinho blir troligen över lite från start och bör få svårt att slå alla de tre tidigare nämnda. Övriga är chanslösa.

Analys Umåker V75-2:

Omgångens mest öppna lopp körs över kort distans med startbil och en rejäl startrusning är att vänta. De två mest intressanta hästarna har inte fångats upp av de tidiga spelarna och jag väljer att göra en utgångsgrupp med två 20-procentare och ta alla andra på kupong 2.

Knapp favorit är 2 Donald Duck Tooma som har visat fin form på slutet och blev fast med krafter kvar i V75 senast. Han är kvick från start och gillar distansen, men är ganska enkel i grunden och känns inte som en stark V75-favorit trots de passande förutsättningarna. Bara en av flera bakom mina idéer.

4 Harpos Hitsville är också hårt betrodd och det är en hyfsad sprinter som gått helt okej i V75 tidigare. Han har däremot inte startat på nästan två månader inför detta och är behandlad i omgångar och formen är säkert inte på topp. Han är inte heller någon blixt från start och behöver nog en del klaff för att vinna.

Mina drag är i stället 8 Rescue och 3 Made At Home. Rescue har gjort två starter efter vinteruppehåll och varit riktigt fin. I årsdebuten vann han från dödens och senast blev det en enkel seger från ledningen. Han har tränats tuffare i vinter och verkar ha utvecklats av det och klarar han bara den långa resan med övernattning ska han ha bra chans här. Han har gått med öppet huvudlag i årets starter, men nu blir det norskt eller helstängt och full laddning från start. Han kan spetsa trots läget och kostar det inte för mycket är det bra chans.

Det kan givetvis bli en för tuff öppning och då kommer 3 Made At Home in i matchen. En lovande fyraåring som har sett lite kantig ut i årets starter, men han blir säkert bättre med lopp i kroppen och den här gången slipper han brodden han gick med senast. Han får nog ett bra slagläge från det här spåret och kör de andra för fort i början tror jag att han är tuffast till slut.

Bakom dessa två streckar jag alltså alla och nämner några. 1 Aeronaut gick helt okej i årsdebuten bakom Rescue och får garanterat ett bra lopp härifrån med Örjan i sulkyn. 5 Fiesta Way tar nog ledningen i inledningen och ska kanske gå barfota runt om. 9 O.F.V.Dream är inte sämre än stallkamraten Donald Duck Tooma i grunden och har också läge för ett bra smyglopp. 10 Northern Spy har vunnit V75 tidigare och man har säkert siktat på att ha honom på topp här.

Analys Umåker V75-3:

Veckans gulddivision är ett jämnt och bra lopp där 6 Sanity givetvis blir mycket spännande att se. Han årsdebuterade ju strålande när han trots mycket svåra förhållanden bara dansade undan i täten och såg väldigt spänstig och fin ut. Han visade också när han vann Silverhästen på Solvalla i slutet av fjolåret att han redan har växt in i högsta klassen. För mig är Sanity en given Elitloppsdeltagare och det är bara att hoppas att han får visa det här.

Han ska dock troligen gå med skor igen och jag tror inte att han tar ledningen av egen kraft med många startsnabba hästar innanför. Det är också tufft att vinna i högsta klassen med bara ett lopp i kroppen och spelmässigt känns det rätt att gardera. Mest troligt trycker sig dock Sanity till täten i första kurvan och vinner och jag använder honom som utgångshäst, men dubblar utgången med den som är värst emot.

5 Caballion är också en häst för högsta klassen om han håller ihop, men då kanske främst över medeldistans och längre. Han vann också i årsdebuten, men fick inte riktigt travet att flyta till slut på ett smetigt banunderlag. Han är säkert bättre den här gången och visade ju den här helgen förra året att han trivs på Umåker. Han öppnade då också snabbt från start och skulle Fredde Larsson kunna hålla ut favoriten in i första sväng så blir det nog en häftig match.

Bakom dessa två tar jag fyra streck på garderingskupongen. 4 Oracle tycker jag verkar riktigt på gång och han har varit positiv i två guldlopp på slutet. Erik upp igen som senast då han avslutade bra bakom Orechietti.

3 Clear Sign räckte inte riktigt i Olympiatravet senast, men gjorde det helt okej och var väldigt fin vid segern före det. Han är snabb ut och allra bäst i spets och inte omöjligt att Ove A testar där om han kommer förbi de invändiga.

2 Livi Barcelona är dock inte så lätt att komma förbi och han vill nog spets för att sedan släppa till Sanity. Han har gått bra i tuffa gäng hela vintern och är inte helt kall från rygg ledaren.

Sista strecket får läckre 12 Yellow Eden trots hans svåra uppgift från spår tolv. Han är riktigt bra och det skvallras om en fin träningsrunda i veckan. Fjolårets vinnare av Harper Hanovers lopp är ungefär 21 ggr mindre streckad än Sanity och det är såklart galet trots läget.

Analys Umåker V75-4:

Kallblodsloppet är litet men naggande gott. Stor favorit blir 6 Hallsta Lotus som har inlett året med fyra segrar och visat fortsatt bra segervilja. Det var dock nära galopp på upploppet i Norge och den här tolvåringen lär nog åka på några nederlag även i år. Han ska dessutom troligen inte gå barfota runt om vilket är hans bästa balans utan det blir nog bakskor på vilket gör honom startsnabbare men lite sämre. Visst är det bra chans att han körs till ledningen och vinner, men det är bra pröjs om han bränner och jag väljer att gardera denna gång.

Finske 8 Pihlajan Aaroni stod 20 meter före Hallsta Lotus den här helgen förra året, men åkte ändå på stryk. Han tog dock revansch på Skellefteå senare under året då Hallsta Lotus Fick se sig besegrad. Senast, i finnens årsdebut, släppte han ledningen till Lotus och avslutade sedan godkänt som tvåa utan chans. Lopp i kroppen lär betyda en hel del och kanske ska han också gå barfota den här gången. Den finske hästen är bara sju år och bör vara under fortsatt utveckling samtidigt som det givetvis tar stopp för tolvårige Hallsta Lotus snart och då gäller det att vara med!

Bakom dessa två är det jätterens och jag betalar även för 7 Myllarfaks som kanske inte har glänst i årets två starter, men han är lite ojämn och beroende av bra banunderlag och Gunnar Melander är också vass på att ställa i ordning till stora uppgifter. 1 Stamping avslutade starkt som trea senast och bör också vara kraftigt på gång med två lopp i kroppen. Fyra streck.

Analys Umåker V75-5:

Lägsta klassen körs över lång distans och ett ganska öppet lopp. Favorit är trots läget 12 Center Min som jag har blivit imponerad av. Helt klart handlar det om rätt sort och fem segrar i följd är ingen tillfällighet. I årsdebuten rundade han hela fältet från spår tolv och senast gick han 13,5 sista 700 meterna med brodd i skorna i minusgrader. Styrka och vilja är det inget fel på och i den här klassen kan det ibland lösa sig bra från kalla utgångslägen. Jag tror att han har vettig chans att runda allt, men vill ändå inte ”göra något” med Micael Ågren från tolfte.

7 Behind The Float trodde jag mycket på senast och det blev dyrt att Erik Adielsson körde lite väl nonchalant i ledningen. Det var dock knappast lätt att tro att någon skulle hinna ikapp henne och Asköns Valencia som spurtade förbi på linjen var helt enkelt jäkligt bra. Behind The Float har höjt sig rejält på slutet och är nog ännu vassare med ett rygglopp och här ska hon räknas tidigt trots ett spår som kan ställa till det.

5 Nautical var klart positiv i debuten i ny regi senast och har vettig chans att ta ledningen igen. Frågetecken för distansen, men ändå given på trolig spets och på intrycket senast.

6 Keep Well är en hemmahäst som det var riktigt härligt intryck på senast. Han blåste då till med 11,5 sista 300 i snärtig stil och nu ska man kanske dessutom rycka skorna. Se upp!

2 Diaz A.E. är en segstark sort som inte har imponerat, men han har höjt sig på barfotabalans på slutet och gjort det helt okej utan att få chansen riktigt. Lång distans bör vara plus och Melanders hästar går ju ruggigt bra för dagen.

9 Amiral d’Inverne inledde karriären bra, men har sett trög ut i årets två starter. Bör dock komma allt mer och passar säkert bra över lång distans. Streckas.

Streck även för 8 Somebody’s Darling och 10 Sugar R.S. som båda kommer från bra insatser.

Analys Umåker V75-6:

En hyfsad silverdivision där ungefär halva fältet känns hett. Det blir jämnspelat, men bästa hästen är säkert 6 Bagley. Han har tidigare visat V75-klass och var trea bakom El Sueco och Nahar på Solvalla i oktober. Nu gör han debut för Stefan Hultman vilket givetvis är spännande, men formen är lite svårbedömd och det låter inte som att han är på topp redan nu. Man siktar på att starta här och sedan på Dannero om två veckor för att kvala in till Elitloppshelgen. Kan bli ett snällt upplägg här alltså, men han är ändå ett tidigt segerbud.

4 Gossip’s Winner gjorde årsdebut på Solvalla senast, men galopperade både från start och 300 kvar. Han såg fin ut i övrigt och är formen den rätta duger han bra i det här sällskapet.

2 Tion Medon Sisu tycker jag ser allt bättre ut för varje start. Senast vann han på bra sätt och före det avslutade han bra där Friction vann. Nu är det debut i Silver, men läget är perfekt och träningsrapporterna positiva. Han får tipset i ett lopp där jag inte har så stor känsla för någon speciell.

Finske 1 Ugo får också plats i A-gruppen. En fin typ som har gjort det bra vid segrarna och senast räckte han inte riktigt i ett stenhårt sällskap. Han öppnar snabbt och är knapp spetsfavorit från innerspår. Vinstchans både från spets eller vinnarhålet.

12 Calvados Crane hade varit en spik från framspår, men han fungerar klart sämre bakifrån och missgynnas kraftigt av läget. Skulle däremot Peter Eriksson få chansen att köra fram utvändigt om ledaren är han inte borta och han var riktigt fin när han vann från den positionen senast. Streckas trots att han är väl hårt betrodd i nuläget.

Speediga 7 Flicka Rigas får sista strecket. Hon gick med broddskor senast och var tungt tränad för att vara på topp den här starten. Nu blir det barfota runt om och med rätt lopp kan hon spurta till seger.

Analys Umåker V75-7:

Ett ojämnt lopp och ganska dåligt lopp avslutar och 3-4 hästar bör göra upp om segern. Givet att ta ställning tycker jag och spikar 4 Main Kronos. Han var seg i årsdebuten näst senast, men kraftigt förbättrad senast då han höll starkt som trea i V75 efter ett ganska tufft lopp. Förutsättningarna är perfekta för honom här eftersom han är snabb från start och över kort distans är det toppchans att han leder runt om. Main Kronos har inte varit någon jättekämpe tidigare, men han visade bättre gry senast och i spets över kort distans bör det hålla hela vägen.

De värsta motståndarna är inte heller några krigare och speciellt gäller det 8 Inhibited som jag mest tycker hänger med i loppen. Nu kanske det blir helstängt huvudlag vilket möjligen kan få bättre snurr på honom, men han gick med halvstängt senast och hängde ändå bara mest med till slut. Läget bör också innebära ett tungt lopp och jag tror inte att han har mod nog att vinna från dödens.

Det kanske däremot 11 Vector du Ling har om han är fräsch och i form, men det är sällan dessa två kriterier uppfylls samtidigt numera. Senast vann han från dödens, men tappade stilen rejält till slut och det var inte så konstigt att han ströks i starten efter. Svårbedömd form nu efter två månaders uppehåll och från det här läget över kort distans känns det inte så hett.

10 Elora Hanover blir också en del betrodd, men hon har också svårt att springa förbi hästar över upploppet och jag tror inte att hon rundar allt till seger. Bakom dessa är loppet klent och jag har svårt att tro på skräll. Bra chans att Main Kronos leder runt om det han känns som en stark spik.

Berglunds Bästa:

4 Formula One (V75-1) tar ledningen och i den positionen har han aldrig förlorat. Bra chans att han får dämpa tempot en bit och då får de andra svårt att speeda ner honom till slut. Spik!

4 Main Kronos (V75-7) var klart förbättrad med ett lopp i kroppen senast och över passande kort distans har han toppchans att leda loppet från start till mål. Spik!

3 Made at Home & 8 Rescue (V75-2) är de två som känns hetast i ett annars öppet lopp. Fräck utgångsgrupp eller tvåhästarslås om man vågar.

1 Ugo (V75-6) har varit bra i Finland och har vettig spetschans från innerspåret. Kan leda runt om i en inte allt för tuff Silverdivision.

Berglund Baissar:

7 Orechietti (V75-1) är mycket vass och en trolig Elitloppshäst, men nu riskerar han dödens på Formula One över full distans och då känns han överstreckad.

2 Donald Duck Tooma (V75-2) har fin form, men är ingen stjärna och i ett jämnt V75-lopp är han ingen stark favorit.

För fullständig ranking och spelförslag. Se "Dagens tips" längst upp på sajten. Ranking och anlyser finns under respektive loppflik.

 

Travnet+
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Nästa artikel